Omówienie parametrów pracy obejm zaciskowych – na co zwracać uwagę przy montażu?

Wybór właściwej obejmy zaciskowej musi być podyktowany kilkoma, dobrze przemyślanymi aspektami. Zanim zdecydujemy się na wybór odpowiedniej opaski zaciskowej, będziemy musieli przeanalizować warunki, w jakich ma ona pracować oraz, do czego będziemy jej potrzebowali. Nasi specjaliści służą pomocą przy dobraniu odpowiedniego produktu.

Materiał, z jakiego obejma jest wykonana

Jednym z kluczowych parametrów jest rodzaj, z jakiego obejma zaciskowa jest wykonana. Nie każdy materiał nadaje się do stosowania we wszystkich warunkach. Opaski plastikowe, nie wykazują praktycznie żadnej odporności w zderzeniu z skrajnymi warunkami atmosferycznymi, jak np. zbyt wysoka temperatura. Obejma metalowa jest w stanie wytrzymywać działanie zmiennych temperatur, wilgoci czy dużego ciśnienia. Obejma stalowa nierdzewna, wykazuje znacznie zwiększone parametry trwałościowe, głównie na skrajne warunki atmosferyczne. Brak wpływu negatywnych skutków na strukturę materiału, przekłada się na trwałość zastosowanego połączenia.

Sposób montażu

Warto też zwrócić uwagę na sposób, w jaki dana obejma zaciskowa jest montowana w połączeniach. Do zamontowania opaski samozaciskowej, będą potrzebne odpowiednie szczypce. Opaski ślimakowe zamontujemy jedynie przy pomocy śrubokręta. Zaciski plastikowe można montować zarówno ręcznie, jak i przy pomocy zwykłych kombinerek lub specjalistycznego pistoletu, który zwiększa siłę zacisku.

Możliwości demontażu

Ważna jest też możliwość swobodnego demontażu obejmy zaciskowej. Niektóre produkty stwarzają możliwość zdejmowania ich bez konieczności ich zniszczenia, co przekłada się na możliwość wielokrotnego użytku. Takie są np. zaciski ślimakowe lub obejmy samozaciskowe. Opaski plastikowe w większości przypadków nie nadają się do zdejmowania bez ich zniszczenia.

Warunki, w jakich obejma ma pracować

Niezwykle ważne są również warunki, w jakich będzie pracowała obejma. Jeżeli potrzebujemy zacisku, na który będą działały zmienne siły, jak np. zmieniająca się temperatura lub ciśnienie, powinniśmy użyć np. obejmy samozaciskowej, która poradzi sobie w warunkach zmiennych. Obejma ślimakowa z kolei sprawdza się jedynie przy stałej sile nacisku i nie nadaje się do połączeń w warunkach zmiennej temperatury czy ciśnienia.

Dobre dopasowanie

Gwarantem prawidłowego doboru obejmy zaciskowej, jest prawidłowe dopasowanie wymiaru obejmy, do szerokości rury, na którą będzie zakładana. Szerokość należy zmierzyć suwmiarką. Pomiaru dokonujemy w miejscu nałożenia węża na króciec. Oczywiście, wcześniej należy dokonać tej czynności.