Opaski zaciskowe metalowe czy plastikowe?

Łączenie pewnych konstrukcji i zapewnianie im trwałości oraz nierozerwalności, wymaga stosowania pewnych specjalnych narzędzi. Do tego celu stosuje się tzw. opaski zaciskowe. W zależności od materiału, z jakiego została wyprodukowana dana obejma, mogą służyć do spinania kabli lub innych materiałów. Zawsze jednak, ich zadaniem jest utrzymanie spinanych elementów w jednej płaszczyźnie, tak, by nie rozchodziły się na boki.

Jakie opaski można wybrać?

W ofercie dostępne są zarówno opaski zaciskowe metalowe oraz opaski zaciskowe kablowe(plastikowe). To, na jakie się zdecydujemy, powinno zależeć od środowiska, w jakim mają być wykorzystane i rodzaju elementów, jakie mają ze sobą łączyć i przytrzymywać. Zarówno metalowe, jak i plastikowe produkty, mają swoje zalety i są przeznaczone do odpowiedniego wykorzystywania. Przy wyborze właściwego produktu należy dokładnie przeanalizować, jakich parametrów będziemy oczekiwać od poszukiwanej opaski.

Jakie warunki mają wpływ na wybór opaski?

Głównym aspektem, jaki powinniśmy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniej dla nas opaski zaciskowej, są warunki, jakie panują w środowisku, w jakim opaska ma być wykorzystywana. Do czynników, które determinują wybór produktu należą przede wszystkim: temperatura panująca w otoczeniu, wilgotność, występowanie pary czy siła nacisku działająca na obejmę. Zanim dokonamy wyboru, zastanówmy się, jakie czynniki szczególne będą działać na naszą opaskę.

Kiedy opaski zaciskowe metalowe?

Niewątpliwie, opaski metalowe będą potrzebne w sytuacji, kiedy mogą pojawić się warunki skrajne. Są one wytrzymałe i trwałe i prezentują wysokie parametry mechaniczne. Idealnie sprawdzą się w miejscach, w których może występować silne działanie wysokich temperatur lub np. wilgoci. Są to warunki, które mogą działać niekorzystnie na plastik, prowadząc do zaniżania jego trwałości. W efekcie, plastikowa opaska może tracić swoją siłę trzymania i się rozchodzić. Metalowe opaski w takiej sytuacji poradzą sobie bez trudu. Dodatkowo, zapewniają idealne przyleganie do zaciskanej powierzchni, co przekłada się na zapewnianie dużej szczelności.

Kiedy opaski kablowe(plastikowe)?

Opaski plastikowe z racji głównego ich zastosowania, nazywane bywają również opaskami kablowymi. W istocie bowiem służą do łączenia wiązek kabli, tak, by utrzymać je w jednym miejscu i zapobiec ich rozchodzeniu się na różne strony np. instalacji. Stosowane powinny być tylko w sytuacji, kiedy wymagamy jedynie ustabilizowania danych elementów. Nie przylegają one bowiem ściśle do powierzchni łączonej i nie zapewniają szczelności. Plastik jest również narażony na działanie skrajnych czynników atmosferycznych.