Wybór odpowiednich zacisków i obejm zaciskowych nie należy do łatwych czynności. Żeby dobrze wybrać produkty, należy dysponować specjalistyczną wiedzą oraz doświadczeniem. Istotna jest wiedza na temat kilku kluczowych aspektów, które determinują wybór zacisków. Należą do nich warunki środowiska, w jakich zacisk ma pracować oraz czynniki działające na połączenie, takie jak temperatura czy ciśnienie. Nasi specjaliści dysponują fachową wiedzą i pomogą dokonać Państwu odpowiedniego wyboru.
Ciśnienie ma znaczenie
Jednym z kluczowych aspektów, jakie należy rozważyć kiedy wybieramy zaciski do węży, jest wysokość ciśnienia, jakie działa na połączenie oraz wewnątrz połączenia. Liczy się zarówno stopień jego wysokości, jak i wahania oraz skoki. W połączeniach wyróżniamy trzy rodzaje działania ciśnienia: niskie, średnie, wysokie. Od tego, jakie ciśnienie panuje wewnątrz połączenia, zależy jaki rodzaj zacisków należy wybrać. Odnosi się to przede wszystkim do materiału, z jakiego obejma została wykonana.
Zaciski plastikowe sprawdzą się jedynie do połączenia, w których panuje ciśnienie niskie i stałe. Zaciski metalowe przeznaczone są do połączeń, w których działają średnie i wysokie ciśnienia. Zaciski ze stali nierdzewnej potrafią wytrzymać ciśnienie robocze o wysokości 100 bar. Obejmy mosiężne mogą pracować w warunkach do 160 bar. Jeżeli ciśnienie jest zmienne i jego wysokość się waha, warto postawić na
zaciski kompensacyjne, które dzięki specjalnej wkładce stabilizują ciśnienie, pochłaniają jego skoki i utrzymują je na stałym poziomie.
Rodzaj kroćca
Znaczenie ma również rodzaj kroćca, czyli końcówki rury, na którą nakładamy węża. Mogę one być płaskie, baryłkowe lub choinkowe. Najłatwiej jest dobrać zacisk do kroćca płaskiego, pozostałe dwa wymagają już specjalistycznej porady. Dla przykładu, dla końcówek gwintowanych, najlepiej sprawdzą się
zaciski ślimakowe. Nasi fachowcy pomogą Państwu wybrać odpowiedni produkt.
Z czego wykonany jest wąż?
Znacznie ma również tworzywo, z jakiego wykonany jest wąż. Do niektórych węży pasują jedynie niektóre zaciski. Dla przykładu, obejmy z polioksymetylenu znajdą zastosowanie z szeroką gamą produktów. Pasują do węży z PCV, PU, gumy, silikonu. Stal nierdzewna i ocynkowana to materiał jedynie na zaciski do węży gumowych.
Krytyczne warunki
Niezwykle istotnym czynnikiem, jaki należy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiednich zacisków, są również warunki w jakich zacisk ma pracować. Wśród warunków, które determinują wybór odpowiedniego produktu, obok wspomnianego już ciśnienia, należy wymienić wysokość temperatury, działanie pary, wilgoci oraz cieczy jaka w połączeniu płynie.
Do połączeń stosowanych w instalacjach z przepływem kwasu, nadadzą się wyłącznie zaciski wykonane ze stali kwasoodpornej. Połączenie, na które będzie działać para, wymagają zacisków do pracy w warunkach krytycznych, odpornych na korozję. Najlepiej wtedy sprawdzą się zaciski ze stali nierdzewnej. Nie nadają się z kolei do pracy w takich warunkach zaciski ze stali ocynkowanej, która jest podatna na korozję. Jeżeli na połączenie mają działać wyjątkowo wysokie temperatury, polecamy zaciski ze stali nierdzewnej, które wytrzymują warunki do max. + 210 ° C dla pary nasyconej, oraz do max. + 120 ° C dla wody. Dla przykładu, zaciski z polioksymetylenu, mają zakres pracy jedynie do + 80 ° C.