Jak sprawdzić czy Twoje zaciski nie potrzebują wymiany?

Obejma zaciskowa pozwala na łączenie i spinanie kabli i innych elementów montażowych. Wykorzystuje się je w motoryzacji, w ogrodnictwie i rolnictwie, sanitariach, a także w domu i elektronice. Przyjrzyjmy się bliżej zastosowaniom opasek zaciskowych i sprawdźmy, kiedy należy je wymieniać.

Opaska zaciskowa - czym jest?

Rodzajów zacisków i i możliwości ich wykorzystania jest naprawdę wiele. Dlatego sporą trudnością jest odnalezienie jednej definicji dla tego wszechstronnego narzędzia. Obejmy zaciskowe posiadają naturalną sprężystość materiału oraz śrubę , które generują siłę zacisku w miejscu montażu obejmy.

Opaski zaciskowe występują również często w formie nierdzewnej i w wersji kwasoodpornej. Posiadają szerokie możliwości regulacji przy pomocy śrubokrętów lub wbudowanych w konstrukcję motylków.

Kiedy trzeba wymieniać zaciski?

Reguła dotycząca wymiany wszystkich opasek zaciskowych jest prosta. Opaskę powinniśmy wymienić zawsze wtedy, gdy skończy się jej okres przydatności określony przez producenta. Może się zdarzyć również, że opaska zaciskowa będzie wymagała wcześniejszej wymiany. Jest to zależne przede wszystkim od jej wykorzystywania i warunków, w jakich się znajduje.

Opaski zaciskowe, które wykorzystujemy do spinania kabli elektrycznych w domu, będą mogły służyć nam znacznie dłużej, niż te, które montuje się w środowisku o zmiennej temperaturze, ciśnieniu i wilgotności. W przypadku tych ostatnich należy szczególnie uważnie kontrolować stan opaski zaciskowej.

Jej regularne sprawdzanie sprawi, że w porę zauważymy jej niszczenie i będziemy mogli szybko dokonać wymiany. Pozwoli to na uniknięcie nieprzyjemnych konsekwencji związanych z awarią.

Rodzaj opasek zaciskowych

Opaski zaciskowe wykonywane są z różnych materiałów. Mają również różną konstrukcję, która umożliwia ich zastosowanie w wielu branżach.

Najczęściej spotykanym i używanym rodzajem opasek jest:

  • opaska taśmowa z tworzywa (z zapadkami),
  • opaska zaciskowa nierdzewna,
  • opaska zaciskowa kwasoodporna i antymagnetyczna
  • obejma ślimakowa,
  • obejma ślimakowa z motylkiem.