Kiedy zastosować opaskę samozaciskową?

Opaska samozaciskowa jest przedmiotem, który dzięki swojemu doskonale zaprojektowanemu sposobowi łączenia dwóch elementów, uniemożliwiając rozszczelnienie pomiędzy nimi, jest niezwykle przydatny w wielu dziedzinach przemysłu. Materiał, z jakiego wykonana jest opaska samozaciskowa, jej rodzaj oraz sposób montażu kategoryzują różne rodzaje opasek wobec ich przeznaczenia do konkretnych zadań. Jeżeli połączenie węża z rurą wymaga uszczelnienia, aby wyeliminować ryzyko przedostawania się cieczy na zewnątrz, a przewidywany napływ będzie zróżnicowany pod względem ciśnienia, warto wtedy wybrać opaskę samozaciskową. Taki rodzaj obejmy jest odpowiedni w przypadku połączeń elementów, które będą obciążone stałym, silnym strumieniem. Będzie on  tworzył identyczny nacisk na całej powierzchni elementu łączącego. W przypadku połączeń, które charakteryzują się zmiennością temperatur cieczy wewnątrz węża, zróżnicowaniem ciśnienia przepływu cieczy, zmiennością intensywności przepływu oraz równomiernym naciskiem cieczy na ścianki elementu łączącego, zastosowanie opaski samozaciskowej jest najlepszym wyborem. Szeroka oferta opasek samozaciskowych, których producentem i dystrybutorem jest firma Mirimpex oferuje opaski, wykonane ze stali ocynkowanej (W1) oraz opaski ze stali nierdzewnej (W4).

Rodzaje opasek samozaciskowych:
  • obejmy zaciskowe z jednym uchem,
  • obejmy zaciskowe z dwoma uszami (obydwa rodzaje jednokrotnego użytku),
  • obejmy zaciskowe z pierścieniem (wykonanie W1 lub W2, ich skuteczność opiera się na szczelności dopasowującego się pierścienia, umieszczonego wewnątrz połączenia),
  • obejmy zaciskowe typu clip, W4, zatrzaskowa, używana w przemyśle,
  • obejmy mini, w wersji W1 i W4.
Jak założyć opaskę samozaciskową?
Opaska samozaciskowa jest produktem prostym, jednak do zamontowania jej wymagane będzie użycie szczypiec. W ofercie formy Mirimpex można znaleźć niezbędne produkty, potrzebne do zamontowania opasek. Trzymając szczypce, należy chwycić dwa, przeciwległe końce opaski pomiędzy szczypce i docisnąć rączki narzędzia. Dzięki tej czynności końcówki się odegną, tworząc przestrzeń. Trzymając opaskę szczypcami, należy umieścić ją w odpowiednim miejscu, korzystając z dostępnej przestrzeni. Kiedy opaska umieszczona zostanie na właściwym miejscu, należy zwolnić uchwyt szczypiec, a mechanizm sprawi, że opaska zaciśnie się, tworząc nieprzemakalne połączenie.
Na co zwrócić uwagę przy montażu opaski samozaciskowej?
Opaska jest odporna na zmiany ciśnienia, jednak w przypadku, gdy różnica ciśnień przepływu jest większa niż 20 %, należy zrezygnować z tego rodzaju połączenia i zasięgnąć porady specjalisty. Biorąc pod uwagę rodzaj połączenia - w przypadku nieznajomości specyfikacji produktu, warto skorzystać z porady specjalistów. Pracownicy Mirimpex doradzą rzeczowo i korzystnie.
Zalety zastosowania obejmy samozaciskowej:
Zastosowanie opaski samozaciskowej jest gwarancją, że szczelność połączenia przy dużej sile zacisku będzie trwała. Rozłożenie siły nacisku przepływu, równomiernie na całej powierzchni przepływu ogranicza ryzyko przeciążenia rur, natomiast możliwość zastosowania przy zmieniającej się temperaturze i ciśnieniu podkreśla uniwersalność opaski.