Zastosowanie obejmy ślimakowej?

Dobre połączenie węża z rurą wymaga zastosowania odpowiedniego narzędzia, którego zadaniem jest wysoki stopień zacisku połączenia zapewni ono dużą szczelność. W tym celu stosowana jest tzw. obejma. W naszej ofercie znajdą Państwo wiele rodzajów obejm, które różnią się kształtem, materiałem oraz zastosowaniem. Jedną z bardziej charakterystycznych jest obejma ślimakowa.

Czym jest obejma ślimakowa?

Obejma ślimakowa to specjalny rodzaj zacisku, którego siła nacisku regulowana jest w większości przypadków przy pomocy śruby. Jej zadaniem jest wytrzymywanie i przeciwdziałanie dużej sile mechanicznej.  

Jak działa zacisk ślimakowy?

Obejma do rur o kształcie ślimakowym wykorzystuje swoją specjalistyczną budowę do zapewniania siły docisku. Składa się ona z metalowej taśmy, która została wyposażona w asymetryczne uzębienia. Jej współpraca ze śrubą, której gwint jest również asymetryczny, stwarza możliwość skręcania się opaski w kierunku zgodnym z działaniem momentu skręcającego. Rowek, jaki został celowo wyryty wewnątrz opatulenia śruby, zapewnia trwałe utrzymanie położenia taśmy, mimo naporu działających na nią sił.  

Bezpieczna dla węża

Obejma ślimakowa jest zaciskiem w pełni bezpiecznym dla narzędzi, z którymi będzie współpracować. Gwarantuje ona pełną nienaruszalność struktury węża. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalistycznej technologii formowania taśmy. Jej krawędzie są bowiem wyprofilowane na zewnątrz, co sprawia, że taśma nie ma prawa uszkodzić węża czy rury. Uzyskanie takiej formy, możliwe jest dzięki wykorzystaniu formowania taśmy na zimno oraz poddaniu jej zabiegowi wygładzania.  

Kiedy można ją stosować?

Nasi doradcy zaproponują Państwu wybór obejmy ślimakowej, do połączeń stałych, które wymagają jedynie zamocowania pewnego elementu, nie zaś stworzenia warunków do wytrzymywania zmian działających na połączenie. Sprawdzą się one jedynie w instalacjach, które nie będą poddane zmianie ciśnienia oraz różnicy temperatur i będą pracowały w stałych warunkach.  

Zastosowanie

Nasi specjaliści zgodnie podkreślają, że obejmy ślimakowe znajdują szerokie zastosowanie i są niemal uniwersalnymi formami zaciskowymi, które cieszą się największą popularnością. Wykorzystywane są one zarówno w branży sanitarnej, jak i ogrodnictwie, motoryzacji czy rolnictwie. Nadają się do zaciskania i wywierania siły nacisku na połączenia wykorzystywane w instalacjach wodnych, powietrznych i gazowych.  

Zalety ich stosowania

Obejmy te oferują możliwość łatwego montażu i demontażu w każdej wybranej chwili. Prezentują również wysoką jakość, przy jednoczesnym zachowaniu atrakcyjnej i niskiej ceny.